Japoński mistrz buddyjski definiuje 21 zasad życia, które otworzą twój umysł i pomogą uzyskać spokój w życiu.

Poniżej znajduje się lista 21 zasad którą buddyjski mistrz Miyamoto Mushashiego napisał dwa tygodnie przed śmiercią.

Są one skierowane do osób które szukają spokoju w swoim życiu.

Każda zasada uczy cię akceptacji twoich okoliczności życiowych, uczy jak oderwać się od sił zewnętrznych, których nie możesz kontrolować i czuć się komfortowo z tym, kim jesteś.

Zasady te są potężne, ponieważ jedynym sposobem na kultywację akceptacji jest ciągła praktyka w waszych działaniach i waszym nastawieniu. Dwie rzeczy, nad którymi faktycznie mamy kontrolę.

I te zasady dają ci niezbędne wskazówki, aby to osiągnąć.

1) Zaakceptuj wszystko tak, jak jest.

Akceptacja jest prawdopodobnie najważniejszym podejściem do przezwyciężenia mentalnych wyzwań w życiu.

To stan umysłu. Jest to po proces ćwiczenia umysłu, aby być tolerancyjnym wobec wszystkiego, co życie rzuca na nas.

Dlaczego jest potężny?

Ponieważ zamiast walczyć z negatywnymi emocjami, takimi jak lęk i stres, akceptujesz je takimi, jakimi są. Nie jesteś zgorzkniały i nie tworzysz więcej negatywności ze swojej negatywności.

Poprzez akceptację uwolnisz się od negatywnych emocji, takich jak lęk, dzięki stają się one słabsze. Nie walczysz z nimi i nie pogarszasz ich.

Ale pamiętaj – akceptacja nie jest obojętnością ani apatią. Nie wiąże się z poddaniem się lub nie próbowaniem. Chodzi po prostu o akceptowanie rzeczy bez osądzania ich.

Jest jak jest. Cokolwiek się zdarzy, zdarzy się. Chodzi o cierpliwość i umożliwienie naturalnego przepływu rzeczy.

2) Nie szukaj przyjemności dla niej samej.

Jako ludzie jesteśmy nieszczęśliwi, gdy jesteśmy niezadowoleni z tego, co mamy i decydujemy, że chcemy więcej.

Kiedy szukamy przyjemności dla przyjemności, stawiamy się w nieskończonej pętli pragnień, która usatysfakcjonuje nas, kiedy doświadczamy tej przyjemności.

Ale uczucia nie trwają wiecznie. I zanim się zorientujesz, znów będziesz z powrotem pragnąć.

Nie oznacza to, że nie możesz się dobrze bawić i cieszyć się przyjemnością, gdy jej doświadczasz. To po prostu oznacza, że ​​nie będziesz stale szukał przyjemności. Doceniasz to, co masz w każdej chwili, a czasami będą to przyjemne emocje.

Ale nie będziesz też nieszczęśliwy, gdy nie będziesz odczuwał przyjemności.

3) Szczęście nie zależy od chwilowych emocji.

Tak jak powyżej, uczucia nie trwają wiecznie. Emocje są przejściowe. Nie będziesz szczęśliwy przez cały czas, a chęć bycia takim tylko sprawi, że będziesz nieszczęśliwy.

4) Myśl lekko o sobie i głęboko o świecie.

Kiedy myślisz o sobie za dużo, wzmacniasz swoje ego i swoją niepewność.

Szczęśliwi ludzie to ci, którzy koncentrują się na pomaganiu innym. Jest piękne chińskie przysłowie, które doskonale to opisuje:

„Jeśli chcesz szczęścia przez godzinę, zdrzemnij się. Jeśli chcesz szczęścia na jeden dzień, idź na ryby. Jeśli chcesz szczęścia przez rok, odziedzicz fortunę. Jeśli chcesz szczęścia na całe życie, pomóż komuś. ”

Innymi słowy: Bądź pokorny, nie bierz siebie zbyt poważnie i skupiaj się na pomaganiu innym.

5) Odłączcie się od pożądania przez całe życie.

Buddyzm mówi, że pragnienie prowadzi do cierpienia. Czemu? Ponieważ kiedy pragniesz, jesteś niezadowolony z tego, co masz teraz.

A kiedy dostaniesz to, czego chcesz, prowadzi to do nieskończonej pętli pragnień.

Jeśli możesz zapomnieć o idei pragnienia, możesz nauczyć się być wygodnym i wdzięcznym za to, co masz teraz, co jest kluczem do wewnętrznego spokoju.

6) Nie żałuj tego, co zrobiłeś.

Żal to bezużyteczne emocje, prawda? Nie możesz zmienić tego, co się stało. Tak, możesz się nauczyć z tego, co się wydarzyło, ale nie oznacza to pożałowania.

Wiem, że czasami nie możemy nie żałować pewnych rzeczy w życiu, ale ważne jest, abyśmy się nad tym nie rozwodzili. Bez tego nie ma sensu.

7) Nigdy nie bądź zazdrosny.

Kolejne bezużyteczne emocje. Oznacza to także, że jesteś niepewny siebie, ponieważ jesteś zazdrosny o kogoś innego.

Zamiast tego wejrzyj w siebie i bądź wdzięczny za to, kim jesteś i co masz.

8) Nigdy nie daj się zasmucić separacji.

To jest do bani, aby oddzielić się od kogoś, z kim chcesz być. Ale smutek z tego powodu nie pomoże tobie ani jemu.

Czasami trzeba tylko wzmocnić i docenić to, co masz, a nie to, co tracisz.

9) Urazy i skargi nie są właściwe ani dla ciebie, ani dla innych.

Ponownie składanie skarg i narzekanie bez działania nie pomaga w osiągnięciu czegokolwiek. Służy jedynie podniesieniu twojej toksycznej energii.

I nie pozwól aby narzekania innych ludzi wpłynęło na ciebie. Nie kontrolujesz tego, co robią. Ale masz kontrolę nad tym, jak reagujesz na to, co robią.

10) Nie kieruj się uczuciem pożądania lecz miłości.

Ten jest prawdopodobnie kontrowersyjny dla wielu. Dla mnie też. Myślę, że wszyscy możemy się zgodzić, że nie chcesz kierować się pożądaniem. Jest to podobne do gonitwy za emocjami, które nie trwają wiecznie i tylko dadzą ci chwilową satysfakcję.

Miłość to jednak inna historia. Nie wiem jak wy, ale myślę, że miłość jest jedną z najważniejszych emocji, którymi należy się kierować. Twoja rodzina jest wszystkim, kimkolwiek są, a twoje życie jest o wiele bardziej spełnione, kiedy robisz, co możesz dla nich.

11) We wszystkich rzeczach nie ma preferencji.

Podobnie jak pragnąc, mając preferencje, nie jesteś zadowolony z tego, co masz teraz. Jesteś niezadowolony i nie możesz cieszyć się chwilą obecną.

Więc jeśli możesz, staraj się nie preferować czegoś ponad coś innego, zwłaszcza jeśli nie możesz tego kontrolować.

12) Bądź obojętny na to, gdzie mieszkasz.

Jeśli możesz zmienić miejsce zamieszkania, to na wszelki wypadek idź dalej. I nie przestawaj szukać okazji do tego.

Ale oprócz tego, bardziej satysfakcjonujące jest docenienie tego, gdzie jesteś teraz, zamiast życzyć sobie, by było inaczej.

13) Nie szukaj smaku dobrego jedzenia.

Skoncentruj się na jedzeniu w takim stopniu aby być zdrowym i dla prawidłowego odżywienia. Pożądanie pysznego jedzenia może prowadzić do uzależnienia i przywiązania. Dotyczy to również alkoholu i narkotyków.

14) Nie trzymaj rzeczy, których już nie potrzebujesz.

Łatwo wpaść w wielki bałagan trzymając rzeczy których nie potrzebujesz. łatwo zbierać wszystkie te fajne rzeczy myśląc „może kiedyś się przyda”. Ale jeśli to nie przynosi korzyści dla twojego życia, pozbądź się tego. Potrzebna jest większa przestrzeń i jasne myślenie. Nie więcej rzeczy.

15) Nie postępuj zgodnie ze zwyczajowymi przekonaniami.

Podążaj za swoim zdrowym rozsądkiem. Czyń to, co ma sens z własnymi wartościami, a nie z tym, co myślą inni. Zdecyduj sam.

Wiesz, co jest dobre, a co złe. Nie potrzebujesz nikogo, kto by ci miał to pokazać lub powiedzieć.

16) Nie zbieraj broni ani nie ćwicz z bronią poza tym, co jest przydatne.

Kiedyś składano hołd wielkim szermierzom, lecz czasy się zmieniły. Broń może przynieść cierpienie i ból. Bądź ekspertem od jednej rzeczy, która ci się przyda, a nie pseudo ekspertem w kilkunastu różnych.

17) Nie bój się śmierci.

Niezwykle trudna sprawa do zrealizowania. Ale to jest coś, co nikogo z nas nie ominie. Możemy nauczyć się akceptować, że nasz własny czas i czas naszych bliskich w końcu przyjdzie, lub walczyć z nim powodując lęk i smutek przez resztę naszego życia.

18) Nie staraj się posiadać ani dóbr na starość.

Co dobrego ci dadzą, kiedy odejdziesz? Zbieramy tylko to, co jest przydatne. Nie trać czasu.

19) Szanuj Buddę i Bogów, nie licząc na ich pomoc.

Bierz odpowiedzialność za siebie. Nie liczcie na szczęście lub na boga, aby wam pomógł w ciężkich chwilach. Podejmuj wysiłek który jest w twoim zasięgu prąc cały czas do przou. Róbcie to, co trzeba, a wszystko inne znajdzie się na właściwym miejscu.

20) Możesz porzucić własne ciało, ale musisz zachować swój honor.

Nie rób niczego, z czym nie będziesz mógł żyć do końca życia. Twoje działania definiują ciebie, nie twoje przekonania.

21) Nigdy nie zbaczaj z drogi.

Bądź pokorny, postępuj właściwie, zawsze się ucz, i się rozwijaj.

Dzięki za dotarcie do końca :). Wierzę iż wiedza którą poznałeś sprawią iz twoje życie będzie lepsze.

Źródło: https://hackspirit.com/

<<<<<<<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Ideą ART SIN – SZTUKA ZDROWEGO I SKUTECZNEGO ŻYCIA jest dotarcia do jak największej ilości ludzi z bezcenną wiedzą której nie uczą w szkole.

Dlatego też jeśli spodobał ci się artykuł zapraszam cię do jego polubienia i udostępniania. Pozwól innym również skorzystać z tej wiedzy.

Ponadto zapraszam cię również na mój fanpage  FACEBOOK – ART SIN – SZTUKA ZDROWEGO I SKUTECZNEGO ŻYCIA, gdzie regularnie publikują informację z tej strony.

ROŚNIJMY RAZEM.

MIEJCIE DZIŚ WSPANIAŁY DZIEŃ.

42 Comments

 1. No to jedziemy z krytyką 😀
  1) Zaakceptuj wszystko tak, jak jest.
  NIGDY. Gwałty, morderstwa, oszustwa? To mam akceptować? Świat czasami bywa piękny ale na ogół to podłe miejsce. Wole je zmieniać po to żeby następne pokolenia rodziły się w lepszym miejscu. Tylko ludzie o mentalności niewolników nie buntują się przeciwko temu co niesprawiedliwe czy to w skali globalnej czy tylko w ich mikroświecie.

 2. 2) Nie szukaj przyjemności dla niej samej.
  Więc po co się żyje jak nie dla przyjemności? Chcesz przeżyć życie w zawieszeniu? Bez doznań, emocji, skrajności. To właśnie te chwile w których chwytamy oddech na skraju rozkoszy, wytrzymałości, wyczerpania są definicją życia. Bez tego bylibyśmy jak roboty.

 3. 3) Szczęście nie zależy od chwilowych emocji.
  Właśnie że zależy. Pitu-pitulenie o harmonii jest dobra dla oderwanych od rzeczywistości mnichów czy kapłanów. Człowiek walczy, przeciwstawia się życiu, złu, przeciwnością po to żeby na chwile wypłynąć na powierzchnię tego marazmu, zaczerpnąć powietrza i nabrać sił do dalszej walki. „Nie dla tych <> którzy boją się nagich dziewcząt lub whisky”

 4. 4) Myśl lekko o sobie i głęboko o świecie.
  Świat to gówno w którym przyszło nam żyć. Może czasami jest piękny ale tylko czasami. Właśnie zgłębiając samego siebie jesteśmy w stanie zrzucić konformistyczne klapki z oczu i ujrzeć zło tego świata, a to stanowi pierwszy krok do walki z nim. Żyjąc bez refleksyjnie jesteśmy jak puste maszyny do konsumpcji i pracy. Ufaj, módl się, bądź posłuszny <- Far cry 5 to mogła być Twoja reklama.

 5. 5) Odłączcie się od pożądania przez całe życie.
  Pragnienie prowadzi do cierpienia? Co za bzdura!. Mężczyźni pragną kobiet. Pięknych, inteligentnych, seksownych, … skoro kobiety są naszymi pragnieniami to chciałbyś żyć w świecie bez kobiet, bez pragnień? „Gdyby na świecie nie było kobiet to mężczyźni cały dzień siedzieliby na kanapie i drapali się po jajach” – A. Giza. <- Tak wygląda według Ciebie świat idealny? Kanapa i swędzące jaja?

 6. 7) Nigdy nie bądź zazdrosny.
  Zawsze bądź zazdrosny! Pożądanie zmusza Cię do pracy nad samym sobą, aby być lepszym, aby osiągnąć więcej, aby się rozwijać… Jak nie widzisz celu to jak masz się rozwijać? A jak cel widzisz w tym co ma ktoś inny? To źle że masz wzorce, ideały, żądze… ? Właśnie nie, wyobraź sobie świat idealnych ludzi w którym każdy ma wszystko. Idealne żony, idealni mężowie, samochody, domy, dzieci, prace,… Nie masz czego pożądać, nie masz czego zazdrościć, nigdy nie czujesz się gorszy ale… nigdy nie poczujesz się też lepszy. Jak zawody w których wszyscy biegną równo obok siebie i razem, trzymając się za ręce i śpiewając cholerne kumbaja przekraczają metę. Ma to sens?

 7. 8) Nigdy nie daj się zasmucić separacji.
  Super… olej to że masz Twoja druga połówka wyjechała do innego kraju. W końcu co za różnica czy budzisz się rano, trzymając ją/jego w ramionach, całujesz i kochasz się namiętnie czy wstajesz sam i idziesz „zrobić sobie dobrze”. Faktycznie rada stulecia. Tym tokiem myślenia dojdziemy do wniosku że skoro tak samo dobrze Ci z nim/nią jak bez niej/niego to po jaką cholerę w ogóle się wiązać? Szybkie numerki, każdy z każdym i tyle… Jak tak ma wyglądać związek że zwisa Ci czy jesteście razem czy osobno to ja wole być singlem do końca życia.

 8. 10) Nie kieruj się uczuciem pożądania lecz miłości.
  … … … serio…? Udajemy że świat jest czarno biały i wszystko jest takie proste? Idealna miłość niczym z powieści romantycznej… Cholera po co ta sztuczność? FACET NAJPIERW ZAWSZE pożąda kobiety, KOBIETA NAJPIERW ZAWSZE pożąda faceta… Już nie mówię o fizyczności ale ogólnie o tym czego pragniemy… nie tylko wygląd ale charyzma, intelekt, bezpieczeństwo, zaspokojenie, DOZNANIA… Dopiero z tej bliskości rodzi się miłość. No chyba że faktycznie wierzymy w idealny świat wróżek, jednorożców i garnka złota na końcu tęczy…

 9. 11) We wszystkich rzeczach nie ma preferencji.
  Zaś? Serio? Skąd ten mnich brał te rady… Może i nie ma perfekcji ale właśnie dążenie do perfekcji sprawia radość. Bycie lepszym, przełamywanie własnych ograniczeń, nowe doznania,… tylko to się liczy w życiu. Jak tego nie robimy to nie ma znaczenia czy urodziliśmy się człowiekiem czy … amebą.
  No i to zakończenie: „…zwłaszcza jeśli nie możesz tego kontrolować” – Jak nie możesz czegoś kontrolować to… naucz się tego. Naucz się jak kontrolować świat, ludzi, zwierzęta… to leży w najgłębszej naturze człowieka aby dominować. Niekoniecznie negatywnie, ale na zasadzie władcy. Jakby nasi przodkowie nie chcieli kontrolować otaczającego ich świata, zwierząt, własnego losu to dalej byśmy siedzieli na gałęzi drzewa! … ufff połowa – chwila przerwy na fajkę 🙂

 10. 19) Szanuj Buddę i Bogów, nie licząc na ich pomoc.
  Na szacunek to sobie trzeba zasłużyć, jak Budda, Jezus, Allah albo jakaś inna fantasmagoria pofatyguje się na ziemie żeby nakarmić głodne dzieci i wyleczyć chorych to będę szanował. A na razie… to nie bardzo.

 11. No to jedziemy z krytyką 😀
  1) Zaakceptuj wszystko tak, jak jest.
  NIGDY. Gwałty, morderstwa, oszustwa? To mam akceptować? Świat czasami bywa piękny ale na ogół to podłe miejsce. Wole je zmieniać po to żeby następne pokolenia rodziły się w lepszym miejscu. Tylko ludzie o mentalności niewolników nie buntują się przeciwko temu co niesprawiedliwe czy to w skali globalnej czy tylko w ich mikroświecie.

 12. 2) Nie szukaj przyjemności dla niej samej.
  Więc po co się żyje jak nie dla przyjemności? Chcesz przeżyć życie w zawieszeniu? Bez doznań, emocji, skrajności. To właśnie te chwile w których chwytamy oddech na skraju rozkoszy, wytrzymałości, wyczerpania są definicją życia. Bez tego bylibyśmy jak roboty.

 13. 3) Szczęście nie zależy od chwilowych emocji.
  Właśnie że zależy. Pitu-pitulenie o harmonii jest dobra dla oderwanych od rzeczywistości mnichów czy kapłanów. Człowiek walczy, przeciwstawia się życiu, złu, przeciwnością po to żeby na chwile wypłynąć na powierzchnię tego marazmu, zaczerpnąć powietrza i nabrać sił do dalszej walki. „Nie dla tych <> którzy boją się nagich dziewcząt lub whisky”

 14. 4) Myśl lekko o sobie i głęboko o świecie.
  Świat to gówno w którym przyszło nam żyć. Może czasami jest piękny ale tylko czasami. Właśnie zgłębiając samego siebie jesteśmy w stanie zrzucić konformistyczne klapki z oczu i ujrzeć zło tego świata, a to stanowi pierwszy krok do walki z nim. Żyjąc bez refleksyjnie jesteśmy jak puste maszyny do konsumpcji i pracy. Ufaj, módl się, bądź posłuszny <- Far cry 5 to mogła być Twoja reklama.

 15. 5) Odłączcie się od pożądania przez całe życie.
  Pragnienie prowadzi do cierpienia? Co za bzdura!. Mężczyźni pragną kobiet. Pięknych, inteligentnych, seksownych, … skoro kobiety są naszymi pragnieniami to chciałbyś żyć w świecie bez kobiet, bez pragnień? „Gdyby na świecie nie było kobiet to mężczyźni cały dzień siedzieliby na kanapie i drapali się po jajach” – A. Giza. <- Tak wygląda według Ciebie świat idealny? Kanapa i swędzące jaja?

 16. 7) Nigdy nie bądź zazdrosny.
  Zawsze bądź zazdrosny! Pożądanie zmusza Cię do pracy nad samym sobą, aby być lepszym, aby osiągnąć więcej, aby się rozwijać… Jak nie widzisz celu to jak masz się rozwijać? A jak cel widzisz w tym co ma ktoś inny? To źle że masz wzorce, ideały, żądze… ? Właśnie nie, wyobraź sobie świat idealnych ludzi w którym każdy ma wszystko. Idealne żony, idealni mężowie, samochody, domy, dzieci, prace,… Nie masz czego pożądać, nie masz czego zazdrościć, nigdy nie czujesz się gorszy ale… nigdy nie poczujesz się też lepszy. Jak zawody w których wszyscy biegną równo obok siebie i razem, trzymając się za ręce i śpiewając cholerne kumbaja przekraczają metę. Ma to sens?

 17. 8) Nigdy nie daj się zasmucić separacji.
  Super… olej to że masz Twoja druga połówka wyjechała do innego kraju. W końcu co za różnica czy budzisz się rano, trzymając ją/jego w ramionach, całujesz i kochasz się namiętnie czy wstajesz sam i idziesz „zrobić sobie dobrze”. Faktycznie rada stulecia. Tym tokiem myślenia dojdziemy do wniosku że skoro tak samo dobrze Ci z nim/nią jak bez niej/niego to po jaką cholerę w ogóle się wiązać? Szybkie numerki, każdy z każdym i tyle… Jak tak ma wyglądać związek że zwisa Ci czy jesteście razem czy osobno to ja wole być singlem do końca życia.

 18. 9) Urazy i skargi nie są właściwe ani dla ciebie, ani dla innych.
  Acha czyli spoko, cokolwiek, ktokolwiek zrobi mam się nie skarżyć tak? Żadnych uwag, żadnych emocji, żadnych negatywów. Chyba coś takiego już jest w przypadku dzieci… to się nazywa … czekaj… mam na końcu języka… „WYCHOWANIE BEZSTRESOWE” <- czyli idealny sposób jak zrobić z dziecka aspołeczną lebiodę życiową. Rozumiem że proponujesz rozszerzyć działania także na ludzi dorosłych 🙂 ? SUUUUUPER. Dziękuje, ale postoje wciąż twierdząc że jak ktoś, coś negatywnego mi zrobi to "dobry wpier***" jest najlepszym sposobem perswazji.

 19. 10) Nie kieruj się uczuciem pożądania lecz miłości.
  … … … serio…? Udajemy że świat jest czarno biały i wszystko jest takie proste? Idealna miłość niczym z powieści romantycznej… Cholera po co ta sztuczność? FACET NAJPIERW ZAWSZE pożąda kobiety, KOBIETA NAJPIERW ZAWSZE pożąda faceta… Już nie mówię o fizyczności ale ogólnie o tym czego pragniemy… nie tylko wygląd ale charyzma, intelekt, bezpieczeństwo, zaspokojenie, DOZNANIA… Dopiero z tej bliskości rodzi się miłość. No chyba że faktycznie wierzymy w idealny świat wróżek, jednorożców i garnka złota na końcu tęczy…

 20. 11) We wszystkich rzeczach nie ma preferencji.
  Zaś? Serio? Skąd ten mnich brał te rady… Może i nie ma perfekcji ale właśnie dążenie do perfekcji sprawia radość. Bycie lepszym, przełamywanie własnych ograniczeń, nowe doznania,… tylko to się liczy w życiu. Jak tego nie robimy to nie ma znaczenia czy urodziliśmy się człowiekiem czy … amebą.
  No i to zakończenie: „…zwłaszcza jeśli nie możesz tego kontrolować” – Jak nie możesz czegoś kontrolować to… naucz się tego. Naucz się jak kontrolować świat, ludzi, zwierzęta… to leży w najgłębszej naturze człowieka aby dominować. Niekoniecznie negatywnie, ale na zasadzie władcy. Jakby nasi przodkowie nie chcieli kontrolować otaczającego ich świata, zwierząt, własnego losu to dalej byśmy siedzieli na gałęzi drzewa! … ufff połowa – chwila przerwy na fajkę 🙂

 21. 12) Bądź obojętny na to, gdzie mieszkasz.
  AAAAAAAAAAAAAAAAAAA…. o ile wszystko inne mógłbym puścić płazem o tyle ten punkt jest SKRAJNIE DURNY!!!!!!!!!!!! Aż chce mi się krzyczeć NIEEEEEE. Człowiek powinien się budzić ciesząc się z miejsca w którym mieszka, ciesząc się widokiem za oknem,… rano podziwiać park, morze, jezioro… albo wieczorem kochać się ze swoją kobieta przy wielkich, szklanych szybach podziwiając panoramę miasta… chcesz mi powiedzieć że powinno nam zwisać czy za oknem mamy piękny krajobraz czy wysypisko śmieci? No błagam…

 22. 15) Nie postępuj zgodnie ze zwyczajowymi przekonaniami.
  ok robi się niebezpiecznie… to już 3 punkt gdzie się zgadzam. Czyżby pranie mózgu zaczęło działać i na mnie ? Swoją szosą śmieszny punkcik jak na poradnik z cyklu „co masz robić i myśleć”

 23. 16) Nie zbieraj broni ani nie ćwicz z bronią poza tym, co jest przydatne.
  No tak bo przecież jak używasz siekiery to nie musisz wiedzieć jak użyć noża, jak używasz noża to po co Ci wiedzieć jak się strzela… a tak najlepiej to w ogóle się nie chwytaj tematu. Dobry niewolnik to bezbronny niewolnik.

 24. 18) Nie staraj się posiadać ani dóbr na starość.
  No…. o to to już zadba ZUS żebyś na starość nie miał nic. No bo po co oszczędzać? Po co gromadzić rzeczy? Lepiej wszystko rozpierniczyć i na starość wbić zęby w ścianę.

 25. 19) Szanuj Buddę i Bogów, nie licząc na ich pomoc.
  Na szacunek to sobie trzeba zasłużyć, jak Budda, Jezus, Allah albo jakaś inna fantasmagoria pofatyguje się na ziemie żeby nakarmić głodne dzieci i wyleczyć chorych to będę szanował. A na razie… to nie bardzo.

 26. 21) Nigdy nie zbaczaj z drogi.
  Czyli nie zmieniaj poglądów i celów, nie ewoluuj, nie rozwijaj się…

  Wiesz co, „wiedza” którą „poznałem” sprawiła że moje życie jest „lepsze”. Mogłem się wyżyć na ideologi skrajnie odmiennej od mojej. Za to szczerze i bez sarkazmu dziękuję :). Pozdro braciszku 🙂

 27. 16) Nie zbieraj broni ani nie ćwicz z bronią poza tym, co jest przydatne.
  No tak bo przecież jak używasz siekiery to nie musisz wiedzieć jak użyć noża, jak używasz noża to po co Ci wiedzieć jak się strzela… a tak najlepiej to w ogóle się nie chwytaj tematu. Dobry niewolnik to bezbronny niewolnik.

 28. 9) Urazy i skargi nie są właściwe ani dla ciebie, ani dla innych.
  Acha czyli spoko, cokolwiek, ktokolwiek zrobi mam się nie skarżyć tak? Żadnych uwag, żadnych emocji, żadnych negatywów. Chyba coś takiego już jest w przypadku dzieci… to się nazywa … czekaj… mam na końcu języka… „WYCHOWANIE BEZSTRESOWE” <- czyli idealny sposób jak zrobić z dziecka aspołeczną lebiodę życiową. Rozumiem że proponujesz rozszerzyć działania także na ludzi dorosłych 🙂 ? SUUUUUPER. Dziękuje, ale postoje wciąż twierdząc że jak ktoś, coś negatywnego mi zrobi to "dobry wpier***" jest najlepszym sposobem perswazji.

 29. 15) Nie postępuj zgodnie ze zwyczajowymi przekonaniami.
  ok robi się niebezpiecznie… to już 3 punkt gdzie się zgadzam. Czyżby pranie mózgu zaczęło działać i na mnie ? Swoją szosą śmieszny punkcik jak na poradnik z cyklu „co masz robić i myśleć”

 30. 12) Bądź obojętny na to, gdzie mieszkasz.
  AAAAAAAAAAAAAAAAAAA…. o ile wszystko inne mógłbym puścić płazem o tyle ten punkt jest SKRAJNIE DURNY!!!!!!!!!!!! Aż chce mi się krzyczeć NIEEEEEE. Człowiek powinien się budzić ciesząc się z miejsca w którym mieszka, ciesząc się widokiem za oknem,… rano podziwiać park, morze, jezioro… albo wieczorem kochać się ze swoją kobieta przy wielkich, szklanych szybach podziwiając panoramę miasta… chcesz mi powiedzieć że powinno nam zwisać czy za oknem mamy piękny krajobraz czy wysypisko śmieci? No błagam…

 31. 21) Nigdy nie zbaczaj z drogi.
  Czyli nie zmieniaj poglądów i celów, nie ewoluuj, nie rozwijaj się…

  Wiesz co, „wiedza” którą „poznałem” sprawiła że moje życie jest „lepsze”. Mogłem się wyżyć na ideologi skrajnie odmiennej od mojej. Za to szczerze i bez sarkazmu dziękuję :). Pozdro braciszku 🙂

 32. 18) Nie staraj się posiadać ani dóbr na starość.
  No…. o to to już zadba ZUS żebyś na starość nie miał nic. No bo po co oszczędzać? Po co gromadzić rzeczy? Lepiej wszystko rozpierniczyć i na starość wbić zęby w ścianę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *